– Norge blir det første skandinaviske landet som arrangerer et verdensmesterskap i ost, sier landbruks- og matminister Jon Georg Dale i en pressemelding.

I år blir Bergen utstillingsvinduet for 3000 oster fra hele verden, og får 250 osteeksperter og internasjonale medier på besøk i november 2018.

Vant i 2014 og 2017

Eiker Gårdsysteri har også tidligere deltatt på oste-VM. De vant medaljer i 2014 og 2017. Tre familier gikk sammen om å bygge et nytt og moderne fjøs. Ideen var at kuene skulle gå fritt omkring og selv bestemme når de skulle melkes, spise og sove. Det skulle være glade kuer som ga den beste melken til de beste ostene.

Heier

Landbruksministeren heier på Eiker Gårdsysteri og andre norske osteprodusenter under oste-VM, står det i meldinga.

LES OGSÅ:

- Heia kua! 

Gruveosten skal ut i 198 butikker over hele landet 

Darbu kommer i TV-ruta